W mieście jakby spokojniej, część mieszkańców już na wczasach. Dla tych wszystkich, którzy jednak na swój urlop jeszcze czekają, albo są już po, mamy dziś iście wakacyjny przepis. Tym razem na talerzu goszczą owoce morza. Kto ma ochotę na kalmary z zieloną fasolką szparagową?
KALMARY Z ZIELONĄ FASOLKĄ SZPARAGOWĄ
(porcja dla 2 osób)
- 60 g zielonej fasolki szparagowej
- 2 świeże kalmary lub opakowanie mrożonych krążków kalmarów (500 g)
- oliwa z oliwek do smażenia
- duża garść świeżej kolendry lub natki pietruszki
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 szklanki wytrawnego białego wina
- 2 czubate łyżki masła
- sól i pieprz do smaku
- 1 papryczka chili
- 1/2 cytryny do skropienia
Świeże kalmary musimy oczyścić (jeśli robicie to po raz pierwszy, najłatwiej zrobić to według instrukcji w Internecie). Nie jest to trudne zadanie – należy zacząć od usunięcia z tuby (ciała) kalmara szkieletu, który przypomina plastikowy patyk. Następnie należy wyjąć z tuby cały tułów. Tuba musi być czysta w środku. Po wyciągnięciu wszystkiego z jej środka trzeba przepłukać ją pod zimną, bieżącą wodą. Nogi kalmara zostawiamy – są jadalne, natomiast wyrzucamy otwór gębowy, który znajduje się między nimi. Wyrzucamy również głowę, w której znajduje się woreczek z atramentem. Pozostaje jeszcze fioletowa skóra na tubie, którą bardzo łatwo się usuwa, ale nie trzeba tego robić. Czystą tubę kalmara kroimy w krążki, nogi możemy zostawić w całości.
Jeśli używamy mrożonych kalmarów, należy je najpierw rozmrozić, a następnie dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem i odłożyć do miseczki na później.
Zieloną fasolkę szparagową gotujemy w osolonej wodzie al dente. Powinno zająć to około 12-15 minut. Można ją oczywiście ugotować na parze. Po odcedzeniu odkładamy ją na później.
Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy do niej drobno pokrojone chili i czosnek, a po minucie dodajemy kalmary. Po krótkiej chwili, jak już zaczną zmieniać kolor na bardziej biały, zalewamy je winem i dodajemy masło. Dusimy je w winie przez 2 minuty, dodajemy posiekaną kolendrę lub natkę pietruszki, sól i pieprz do smaku, skrapiamy je sokiem z cytryny i po wymieszaniu wrzucamy na patelnię wcześniej ugotowaną fasolkę. Wystarczy, żeby fasolka lekko pogrzała się na patelni i danie jest gotowe.
Danie podajemy z bagietką lub młodymi ziemniaczkami i kieliszkiem białego wina dla chętnych 🙂